Kök Hücre Tedavisi  ile Ameliyatsız Eklem Kireçlenmesine Tedavisi 

Kök Hücre Tedavisi  ile Ameliyatsız Eklem Kireçlenmesine Tedavisi 

Osteoartrit ya da halk arasındaki tabiri ile eklem kireçlenmesi, eklem boşluğunun daralmasına, eklemlerdeki kıkırdak kalınlığında azalmaya, yapısal ve işlevsel bozulmaya yol açan bir eklem hastalığıdır. Eklemlerin iç yüzünü kaplayan kıkırdak yumuşak, kaygan bir yapıdır. Eklem kıkırdağı bir yüzey oluşturarak kemikler arası yastık gibi hareket ederek kemiklerin birbirine sürtünmesine engel olur. Eklemlerin iç yüzünü oluşturan ve eklemi kayganlaştıran kıkırdakta aşınma, yıpranma ve kıkırdak kalınlığında azalama sonucu osteaoartrit ya da halk arasındaki tabiri ile eklem kireçlenmesi oluşur. Eklem kireçlenmesi ilerlediğinde eklemlerde ağrıya, sertliğe ve hareket açısından kayba neden olabilir. 

Eklem kıkırdağı, kan damarları veya sinirler içermeyen dokudur. Bu nedenle eklem kıkırdağındaki zamanla aşınma sonrası oluşan hasarı ya da yaralanmayı tamir edebilmesi genellikle çok zordur. Bu nedenle hem eklem kıkırdağının kendi iyileştirici potansiyelini uyarıp, harekete geçirmek, hem de doku mühendisliği vasıtası ile eklem kıkırdağında oluşan hasarı onarmak, tamir etmek ve iyileştirmek için eklem içerisine dışarıdan injekte edilen kök hücreler ile yapılan tedaviler günümüzde önem kazanmıştır. Kök hücreleri ve dışarıdan injeksiyon yapıyla uyaranları kullanarak doku mühendisliği yoluyla kıkırdak oluşturma stratejisi, eklem kıkırdağı onarımı açısından günümüzde son derece önem kazanmıştır. 

Kişinin göbek çevresi cilt altı yağ dokusundan elde edilen kök hücreler ile yapılan kök hücre ile eklem kireçlenmesi tedavisi yöntemi kolay, güvenli ve etkili olduğu için, ayrıca  ameliyat ya da protez gerektirmeden yapılabildiği için cazip bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Diz kireçlenmesi tedavisi için hastalar genellikle ameliyat olmayı tercih etmemektedir. Ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi bu nedenle öne çıkmaktadır. Protez yerine kök hücre tedavisi hastaların tercihi haline gelmiştir.Diz kireçlenmesine kök hücre tedavisi minimal cerrahi müdahale gerektiren, eklemdeki hasarı tedavi edip, hastaların şikayetlerini gideren, eklemlerdeki hareketliliği ve işlevselliği yeniden kazandıran bir tedavi yöntemi olarak öne   çıkmaktadır. Dize kök hücre tedavisi sonrası hastaların ağrı ve hareket kısıtlılığının giderilmesi ile  günlük yaşam aktivitelerini yeniden kazanması mümkün olabilmektedir. 

Kök Hücre SVF Tedavisi ile diz kireçlenmesine kök hücre tedavisi, dize kök hücre tedavisi, kalçaya kök hücre tedavisi, avasküler nekroz kök hücre tedavisi, menisküs kök hücre tedavisi yapılıp, diz kireçlenmesi tedavisi, kalça kireçlenmesi tedavisi, menisküs tedavisi, avasküler nekroz tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.